İlk izlenim her zaman çok önemlidir! Hasta karşılama görevlileri, bekleme odası ve/veya resepsiyon alanı, hayvan sahiplerinin kliniğe geldiklerinde karşılaştıkları ilk şeylerdir. Kediler, kedi dostları ve onların refahı için bunun göz ardı edilmemesi kritik derecede önemlidir.
Veteriner kliniğinde muayene yapılıyorsa, kedi dostlarının kedileriyle birlikte oturup beklemeleri için uygun bir yer olması hayati önem taşır. Bu alanın yeterince büyük olması ve olağan klinik vaka yükünü karşılamak için yeterli alana ve koltuklara sahip olması gerekmektedir.
Bekleme alanındaki kediler ve kedi dostları ile ilgili çok önemli ek hususlar da mevcuttur. Kediler, normal alanlarının dışında oldukları ve kendilerini savunmasız hissettikleri için bekleme odasında kaçınılmaz olarak endişeli ve stresli olacaklardır. Kedilerin, köpeklerin yanına bulunmaları, onlarla göz teması yaşamaları hatta havlayan köpeklerle aynı alanı paylaşmak zorunda kalmaları onlarda şiddetli korku, endişe ve strese neden olacaktır.
Ayrıca, kedilerin doğal içgüdüleri gereği, güvenlik içinde dinlenebilecekleri ve  etrafı gözlemleyebilecek yükseklikte bir yerde bulunmak isterler. Kedilerin zemin seviyesinde olmaları onların kendilerini daha savunmasız ve güvensiz hissetmelerine neden olur.
Kediler birbirlerinden de korunmalıdır. Kediler doğaları gereği sosyal hayvanlar değildirler. Bu nedenle kediler arasında doğrudan göz temasına engel olunmalıdır. Ayrıca hapşırma sonucu bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için fiziki bariyer ve örtülerle önleyici tedbirler alınmalıdır


Yalnızca kediler için ayrılmış muayene zaman dilimleri Bronz seviye için kriterlerden biridir.

Bekleme odasında herhangi bir şekilde yapısal değişiklikler yapma imkanı yoksa, Bronz seviyedeki Kedi Dostu Klinik kriterleri, köpekler için ayrılandan farklı konsültasyon zaman dilimleri yaratarak karşılanabilir. Bronz kriterleri karşılamak için, bu en azından günlük bazda sadece kedi için muayene zaman dilimleri planlanmalı ve bunların rutin olarak devam ettirilmesi sağlanmalıdır.

Bekleme odasının yaratıcı kullanımı ile Gümüş veya Altın kriterlere ulaşmak

Çoğu durumda, bekleme alanının yaratıcı kullanımı bir Kedi Dostu Kliniğin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bekleme odasının özel bir kedi alanı ile ayrılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz, çünkü yalnızca kedi muayene zaman dilimleri ayarlansa bile aynı anda bekleme odasında köpek ve kedinin bulunması genellikle kaçınılmazdır.
Bu nedenle ilk ilke, köpek ve kediler için ayrı alanlara sahip olmaktır. Bu iki alan, kedilerin köpekleri görmesini önlemek için bir bariyer ile ayrılması ile hayata geçirilebilir.
• Bazı kliniklerde bekleme odasının köpek ve kedi alanları arasında yerleşik bir bariyer (örn: bir duvar) olabilir, ancak bu tek çözüm değildir.
• Bazı klinikler iki alanı geçici veya yarı geçici bir bariyer veya bölme ile ayırır, bu, örneğin, ahşap veya metal bir bariyer, hatta yoğun saksı bitkilerinden oluşan bir bariyer olabilir. Bu iki alanı ayıran herhangi bir şey köpekler ve kediler arasında göz temasını önler.
• Ayrıca, klinik, köpekleri bekleme odasında sessiz tutmak için önlemler almalı ve mümkünse gürültülü köpekler için ayrı bir odaya sahip olmalı veya gürültülü köpeklerin sahiplerinden veteriner tarafından muayene edilene kadar kliniğin dışında beklemeleri istenemelidir.
• İdeal olarak, kedi bekleme alanı, kediler kliniğe girip çıkarken veya muayene odasına taşınırken etraftan geçen köpekler olmayacak veya köpeklerle görsel teması en aza indirgeyecek şekilde olmalıdır.
• Bir kedi, bekleme odasında stresli hale geliyorsa, kedinin ve sahibinin gidebileceği boş bir konsültasyon odasına sahip olmak bir avantajdır, ancak bu, kedileri ve köpekleri bekleme alanında ayırmanın tek yolu olmamalıdır.
• Bazı durumlarda, bir kliniğin tamamen ayrı bir kedi bekleme odası olabilir, bu ideal bir durumdur, ancak yine de bu düzenin yaratılması için ek uğraşlar gerekir.

Kedi Dostu Klinik Altın seviyesi akreditasyonu için gerekli kriterler: Kediler için yerden yüksek alan yaratma ve kediler arasında temastan kaçınma

• Taşıma çantasındaki kedilerin zemine koyulmaması önemlidir. Bu acil durumlarda veya çok kısa süreler için kaçınılmaz olabilir ama asla rutin olmamalıdır.
• En azından, taşıyıcı çanta içindeki kediler bir koltuğa veya sahibinin yanında bir banka (ya da sahibinin kucağına bile) yerleştirilebilir. İdeal olarak, kedinin güvenlik hissini arttırmak için, kediyi yerden daha yüksek yerlere koymak için platformlar mevcut olmalıdır.
• Taşıyıcıları yerleştirmek için aralarında sağlam dikey bariyerler olan güçlü bir raf veya üniteye sahip olmak idealdir ve bu raflar yerden 1m veya daha fazla yüksekliğe yerleştirilebilir.
• Sahipleri kedileri ile beklerken ve birden fazla kedi mevcut olduğunda kedi taşıyıcıları arasında bariyerlere sahip olmak mümkün değilse (örn: sahipleri yanlarında taşıyıcı ile bir bankta oturuyorsa), kediler arasındaki göz temasını önlenmek ve hapşırma bariyeri oluşturmak için kedi sahibine taşıyıcının üzerine yerleştirmesi için temiz battaniye veya havlu verilmelidir.

Diğer hususlar

• Kedi Dostlarının bekleme odasındaki bir personel ile konuşması gerektiğinde, bu bazen kedi taşıyıcısının yere yerleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu kediler için hiç iyi değildir ve güvenlik problemi ve kaygı hissini önemli ölçüde arttırabilir.
• Yere yakın bir resepsiyon masası veya daha alçak bir seviyede olan bir alan kedi taşıyıcısının resepsiyon masasına yerleştirilebilmesi için bir fırsat sağlayacaktır.
• Alternatif olarak, kedi taşıyıcısını geçici olarak yerleştirmek için resepsiyon deskinin yanında bir raf temin edilebilir ve kedi dostlarının bunu kullanmaya teşvik edilebilir.
• Feliway ® Classic difüzörler bekleme odasına yararlı olabilir. Bekleme odasını kedi dostu hale getirmek için diğer önlemlerle birlikte kullanıldığında, kedi stresini azaltmaya yardımcı olabilirler.